Про ризик занесення вірусу ящура
Вознесенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, повідомляє згідно з офіційною інформацією Європейського Союзу та Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин в січні та лютому 2025 року на території Німеччини та Угорщини зареєстровані випадки захворювання тварин на ящур.
Розпорядженнями Головного державного ветеринарного інспектора України від 31.01.2025 № 13 та від 07.03.2025 № 28-2025 заборонено ввезення в Україну із Німеччини та Угорщини тварин, сприйнятливих до вірусу ящуру, генетичного матеріалу, сировини та продуктів від них.
З метою запобігання занесення ящуру забезпечити дотримання вимог розділу II Інструкції щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2017 № 431, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.09.2017 за № 1087/30955, усі господарства незалежно від форми власності зобов’язані дотримуватись вимог закритого режиму роботи, а саме належних умов утримання, годівлі та експлуатації сільськогосподарських тварин.
Суб’єкти господарювання, діяльність яких пов’язана з утриманням і обігом тварин, повинні забезпечувати дотримання:
1) охоронно-обмежувальних заходів при перевезеннях (переміщеннях) тварин, продукції тваринного та рослинного походження, а також контролю за формуванням ферм, стад, отар тощо;
2) обов’язкового профілактичного карантинування тварин, які надходять в господарство;
3) контролю за станом здоров’я тварин на усіх етапах їх утримання, у тому числі при карантинуванні тварин, які надходять у господарство;
4) регулярного очищення й дезінфекції приміщень, інвентарю, територій;
5) забезпечення обслуговуючого персоналу спецодягом, взуттям і предметами особистої гігієни;
6) обмеження доступу на тваринницькі ферми сторонніх осіб, обов’язкової наявності санпропускників, дезбар’єрів, огородження.
Довідково: Ящур - це гостропротікаюче висококонтагіозне вірусне захворювання, яке здебільшого вражає велику рогату худобу, свиней та інших парнокопитних, проте також сприйнятливі і дикі тварини (олені, козулі, лосі та дикі кабани).
Хвороба реєструється у багатьох країнах світу. Всього налічується 7 імунологічно відмінних серотипів: А,О,С, SAT1, SAT2, SAT3, Asial, які разом налічують більше 60 штамів. Імунітет до одного серотипу не захищає тварину від інших серотипів.
На ящур можуть хворіти і люди. Основний шлях інфікування людей відбувається через вживання сирого молока хворих на вірус ящуру тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м’ясо.
Можлива пряма передача інфекції людині повітряно-краплинним шляхом при контакті з хворою твариною. Люди здатні виділяти вірус у респіраторному тракті протягом 24-48 годин.
Виникнення даного захворювання може мати вплив на розвиток сільського господарства та значні економічні збитки. Спалах хвороби в країні миттєво викличе заборону експорту тварин та тваринницької продукції до всіх країн, вільних від ящуру.
Хвороба має здатність швидко поширюватись на значній території, серед молодняку викликає високий падіж та поодинокі летальні випадки серед дорослих тварин.
Шляхи передачі ящуру:
■ прямий контакт з інфікованими свійськими або дикими тваринами. Виділення вірусу відбувається через дихання, зі слини, фекалій та сечі, молока та сперми - за 4 дні до появи клінічних ознак;
■ контаміновані продукти тваринного походження (необроблені м’ясні продукти, харчові відходи та молоко). Вірус здатен зберігатись від одного дня до декількох тижнів;
■ забруднений одяг, взуття, обладнання та інше (сіно, корм, вода, молоко та біопрепарати);
■ може передаватись через повітря (вітер) за низької температури та високої вологості. Інкубаційний період може тривати від декількох днів до двох тижнів.
Як розпізнати ящур?
Важкість клінічних ознак залежить від штаму вірусу, віку, виду та породи інфікованих тварин. У хворих тварин на внутрішній поверхні ротової порожнини,язиці, вимені та кінцівках спостерігають ураження афтами. Також з’являється слиновиділення, анорексія, кульгавість, лихоманка, аборт і раптова загибель новонародженого молодняку та зниження молочної продуктивності.
У разі підозри щодо наявності хвороби у свійських тварин необхідно негайно повідомляти Єланецький відділ ветеринарної медицини за адресою селище Єланець, вул. Травнева, 104.